علت لرزش موتور سیکلت در سرعت بالا

علت لرزش موتور سیکلت

وقتی موتورتان باعث ناراحتی شما می شود، نشان از این است که به راحتی خراب خواهد شد. راه های مختلفی وجود دارد برای این کار وجود دارد؛ از جمله انتشار ارتعاش غیرقابل تحمل. چنین مشکلی نه تنها ناراحت کننده است، بلکه نگران کننده نیز می باشد. این امر به ویژه زمانی صادق است که موتورسیکلت خود را شتاب می دهید و لرزش بدتر می شود. علت لرزش موتور سیکلت در سرعت بالا چیست؟

لرزش شدید موتور سیکلت در هنگام شتاب مشکلی است که سواران نباید آن را نادیده بگیرند. اما می‌ تواند مسئله‌ ای باشد که تشخیص علت وقوع آن دشوار است. موتورسیکلتی که در هنگام شتاب لرزش می‌ کند، معمولاً ناشی از مشکلات لاستیک‌ های جلو یا عقب مانند ناهمواری آج، نامتعادل بودن لاستیک، رینگ خمیده یا چسبندگی کالیپر ترمز است. دلایل ممکن دیگر عبارتند از خم شدن چرخ دنده جلو یا عقب، چسبندگی پیستون، یاتاقان میل لنگ بد یا شلیک نادرست سیلندر.

علت لرزش موتور سیکلت هنگام گاز دادن

هر موتور سیکلت یک لرزش خفیف به خود خواهد داشت. این بیشتر به دلیل بالا و پایین رفتن پیستون ها در داخل موتور است. اما این نوع لرزش به سختی قابل توجه است و نباید حواس شما را از سواری منحرف کند.

ارتعاشات قابل توجه بیشتر در موتورسیکلت، به خصوص آنهایی که باعث ناراحتی شما می شوند، نشان دهنده این است که چیزی در موتور سیکلت شما درست کار نمی کند. موتورسیکلت ها گاهی اوقات در حین شتاب می لرزند که می تواند برای راکب نگران کننده باشد اگر مجبور شود با سرعت های بالاتر حرکت کند.

مشکلات مربوط به لاستیک ها و رینگ ها

اولین و محتمل ترین عامل ایجاد لرزش در هنگام شتاب گیری به دلیل لاستیک ها و رینگ ها (چه جلو یا عقب) است. دلایل مختلفی وجود دارد که یک لاستیک و رینگ آن می تواند باعث لرزش شود، اولین دلیل عدم تعادل یکی از لاستیک ها است.

وقتی لاستیک موتورسیکلت نامتعادل است، به این معنی است که طرف آن سنگین تر از سمت دیگر است. بنابراین به جای ارائه یک سواری یکنواخت و نرم، هرچه سریعتر حرکت کنید، لاستیک به سرعت از این طرف به سمت دیگر می پرد که به لرزش تبدیل می شود.

آج ناهموار لاستیک نیز می تواند باعث ایجاد لرزش در هنگام شتاب شود. این معمولاً به دلیل نامتعادل بودن لاستیک است، اما دلایل دیگری ممکن است مقصر باشد (مانند کشیده شدن و غیره). آج ناهموار لاستیک همچنین باعث می‌شود تا لاستیک از این طرف به طرف دیگر پرش کند که با شتاب گرفتن تشدید می‌شود.

رینگ های لاستیک های خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه فرورفتگی یا خمیده ای وجود ندارد. حتی کوچک‌ترین فرورفتگی‌ها نیز می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و احتمالاً با سرعت‌های بالاتر موتورسیکلت خود را نشان می‌دهد.

چسبندگی کالیپر ترمز

چسبندگی کالیپر ترمز نیز ممکن است مشکل شما باشد. اگر کالیپر ترمز چسبنده داشته باشید که باعث گرم شدن بیش از حد روتورهای ترمز و در نهایت تاب برداشتن می شود، ترمزها رها نمی شوند. هرچه سریعتر با موتور سیکلت خود حرکت کنید، روتورها داغتر می شوند و تاب بیشتری پیدا می کنند که باعث ایجاد لرزش شدید می شود.

اگر احساس می‌ کنید که لرزش هنگام شتاب بیشتر از نیمه عقب موتورسیکلت می‌آید، اما می‌دانید که لاستیک یا کالیپر نیست، علت احتمالی آن می‌تواند خم شدن چرخ دنده جلو یا عقب باشد. چرخ دنده همان چیزی است که زنجیر را می چرخاند و نیرو را به لاستیک عقب می رساند. اگر یکی از آن‌ها خم شود، سرعت‌های بالاتر یک لرزش را نشان می‌دهند، زیرا خمش باعث می‌شود زنجیر از یک طرف به سمت دیگر حرکت کند که حرکتی است که به لاستیک عقب منتقل می‌شود.

مشکلات مربوط به موتور

اگر متوجه شده اید که لرزش بیشتر از مرکز موتور سیکلت می آید، احتمالاً مشکلی در داخل موتور است. ارتعاشات محسوس و ناراحت کننده موتور می تواند ناشی از چسبیدن پیستون، یاتاقان بد میل لنگ یا شلیک نادرست سیلندر باشد. همه این مسائل به دلیل تکانه مختل شده ناشی از حرکت پیستون ها باعث ایجاد ارتعاش می شود.

شتاب مشکلات را بدتر می کند زیرا موتور سخت تر کار می کند. این اختلال محسوس تر می شود و از طریق یک لرزش خشن خود را نشان می دهد.

چگونه موتورسیکلت خود را روان تر کنید؟

اگر تا به حال با لرزش ناخوشایند موتورسیکلت سواری کرده باشید، خیلی زود متوجه شده اید که نباید اینگونه سوار شوید و باید در اسرع وقت به این مشکل رسیدگی کنید. همانطور که می بینید، دلایل ارتعاش مسائل زیربنایی است که به هر حال باید مورد توجه قرار گیرد، چه باعث لرزش شود یا نه. همه آنها می توانند بعداً منجر به نقص های جدی شوند.

ابتدا، اجازه دهید در مورد مسائل لرزش ناشی از لاستیک ها بحث کنیم. لاستیک ها و رینگ های جلو و عقب را بررسی کنید. به آج روی آنها توجه کنید و آزادانه آنها را بچرخانید (در حالی که موتورسیکلت خاموش است) و ببینید که آیا اصلاً متوجه لرزش شدید یا خیر. هر گونه سایش ناهموار لاستیک به این معنی است که شما باید آن را تعویض کنید. خوبی آن این است که مجبور نیستید هر دو لاستیک را همزمان در موتورسیکلت تعویض کنید.

اگر لرزش قابل توجهی وجود دارد، باید موتور خود را به مکانیکی ببرید و از آن ها بخواهید تا لاستیک را برای شما متعادل کنند. آنها تجهیزات بزرگی دارند که به راحتی می توانند این کار را انجام دهند و نسبتاً ارزان هستند.

توجه:

توجه به این نکته مهم است که اگر یک لبه خم شده پیدا کرده اید، یا باید آن را تعمیر حرفه ای داشته باشید یا یک رینگ جدید تهیه کنید. رینگ های خم شده بی اهمیت نیستند زیرا عواقب آن بسیار شدید است.

اگر آزادانه هر یک از لاستیک ها را چرخانده اید و متوجه شده اید که یکی از لاستیک ها یا هر دوی آن ها در چرخش همراه با صدای سر خوردن فلزی مشکل دارند، احتمالاً  یکی از کالیپرهای ترمز می چسبد. این معمولاً به دلیل زنگ زدگی یا نوع دیگری از ایجاد دود در کنار پیستون کالیپر ایجاد می شود. خوشبختانه یک راه حل نسبتا آسان است.

برای تعمیر کولیس ها، باید آنها را از دیسک جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که سیلندر اصلی با روغن ترمز پر شده است تا خطر ایجاد حباب هوا در سیستم ترمز را نداشته باشید. اهرم شکست را پمپ کنید تا پیستون ها به بیرون فشار بیاورند (اما نه آنقدر که کاملاً بیرون بیایند). چکمه ها را کمی پوست بگیرید و تمیز کنید تا نچسبد. برای فشار دادن پیستون به داخل و تعویض کالیپر ترمز از یک گیره c استفاده کنید. آن را تست کنید تا مطمئن شوید که دیگر نمی چسبد.

اگر یک چرخ دنده جلو یا عقب خمیده دارید، باید آن را تعویض کنید. صاف کردن دوباره آنها می تواند دشوار باشد و اغلب منجر به انحراف بیشتر آن می شود.

نکته:

رفع لرزش ناشی از مشکلات موتور کمی دشوارتر است. ابتدا می‌ توانید با فرض اینکه موتور شما اشتباه شلیک می‌ کند، استارت بزنید که می‌ تواند ناشی از انفجار زودرس باشد. این اغلب با صدای تق تق همراه است. شمع‌ ها یک مقصر رایج هستند، بنابراین تعویض شمع‌ ها و/یا تنظیم شکاف در نوک ممکن است این مشکل را برطرف کند.

یک پیستون چسبنده، که می‌ تواند ناشی از تجمع مستبد در داخل دیواره‌ های سیلندر باشد، باید توسط مکانیک بررسی شود. یاتاقان بد میل لنگ نیز نیاز به توجه یک متخصص دارد مگر اینکه تجربه بازسازی موتور را داشته باشید.

چرا لرزش موتورسیکلت باید به سرعت برطرف شود؟

لرزش شدید موتورسیکلت مشکلی است که به سادگی از بین نمی رود. با گذشت زمان فقط بدتر می شود و در صورت عدم رسیدگی می تواند به موقعیت های فاجعه آمیزی ختم شود.

ممکن است مشخص کردن آغاز ارتعاش قابل توجه هنگام شتاب سخت باشد، اما این بدان معنا نیست که باید منتظر بمانید تا بدتر شود تا بدانید دقیقاً از کجا می آید. هنگامی که یک لاستیک یا رینگ آسیب دیده به طور مداوم استفاده می شود، لاستیک در نهایت ممکن است در حالی که برای سواری خارج است، منفجر شود. اگر سوارکار نداند چگونه با آن رفتار کند، این می تواند منجر به تصادف شود.

اگر به موتورسیکلت سواری با ارتعاشات ناشی از مشکلات موتور ادامه دهید، در خطر توقیف موتور هستید. این یک راه حل گران قیمت است و اگر اجازه دهید موتور به آن نقطه برسد، ممکن است نیاز به تعویض کلی داشته باشید.

جدای از مسائل مکانیکی، سوار شدن بر موتورسیکلتی که لرزش دارد بسیار ناراحت کننده است. می تواند باعث بی حس شدن دست ها، پاها و باسن سوارکار شود. از آنجایی که پاها و دست‌ های شما کسانی هستند که وسیله نقلیه را هدایت می‌ کنند، بی‌حس بودن آن‌ ها چیزی نیست که بخواهید در حین رانندگی تجربه کنید.

persianmotorcycle
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *